Urna na prochy „Agape”

Urna na prochy 'Agape" wykonana ręcznie w pracowni Klementyny Pawłowicz-KotUrna na prochy „Agape” jest nie tylko naczyniem do przechowywania prochów. Ze względu na swoją formę, jest symbolicznym wyrazem miłości. „Agape” wywodzi się z języka starogreckiego i oznacza bezwarunkową, wszechobecną miłość. Do stworzenia tej niezwykłej urny na prochy zainspirowały mnie urny twarzowe pochodzące z wczesnej epoki żelaza (VIII – IV w p.n.e.), z Pomorza Gdańskiego. Były to naczynia zwane popielnicami.

Urna na prochy „Agape” jest nie tylko naczyniem do przechowywania prochów lecz ze względu na swoją formę, symbolicznym wyrazem miłości. „Agape” wywodzi się z języka starogreckiego i oznacza bezwarunkową, wszechobecną miłość.

Do stworzenia tej niezwykłej urny na prochy zainspirowały mnie urny twarzowe pochodzące z wczesnej epoki żelaza (VIII – IV w p.n.e.), z Pomorza Gdańskiego. Były to naczynia -popielnice, na których w górnej części umieszczano schematyczne przedstawienie twarzy, symbolizującej zmarłego. Naczynia niekiedy zdobiono rysunkami scen rodzajowych lub przedmiotów codziennego użytku. Spotyka się popielnice przykryte pokrywkami w kształcie stylizowanego nakrycia głowy. Czasami nakładano biżuterię: naszyjniki, kolczyki lub napierśniki.

Technika wykonania.

Urnę na prochy „Agape” wykonałam jedną z najstarszych technik modelowania z gliny, polegającą na doklejaniu kolejnych rzędów ręcznie wytoczonych wałeczków a następnie wygładzeniu powstałej powierzchni. Efektowną dekorację na urnie wykonałam metodą scrafitto. Całe naczynie pokryłam niebieską angobą ( gliną zabarwioną na niebiesko), po czym wydrapałam wzór. Po wypaleniu na biskwit, całość pokryłam bezbarwnym szkliwem i wypaliłam ponownie.

Wymiary:
wysokość: 40 cm
średnica: 20 cm
pojemność: 4 l.

Zamówienia i inne informacje tel.606 105 281

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *