Artystyczne urny

Artystyczne urny” to kolekcja zaprojektowanych i wykonanych przeze mnie ceramicznych urn na prochy. Są wynikiem moich przemyśleń na temat śmierci i współczesnych rytuałów pogrzebowych. Znaczenie ceremonii pogrzebowej w wymiarze duchowym jest niezmienne od tysięcy lat, natomiast jej oprawa materialna zmienia się wraz z przemianami zachodzącymi w kulturze.

Tworzę je z myślą o ludziach, którzy cenią indywidualność oraz dostrzegają piękno rękodzieła.

Chciałabym, aby urna była odzwierciedleniem stylu życia, podkreśleniem niepowtarzalności każdego człowieka. Wyrazem szacunku dla ciała niech będzie umieszczenie prochów w naczyniu, które harmonizuje z naszym temperamentem i upodobaniami estetycznymi.

Interpretuję naturę.

Podstawą mojej twórczości jest glina. Inspirują mnie różne jej rodzaje i kolory, dlatego czasami używam szkliw jedynie do podkreślenia struktury i naturalnej barwy gliny. Wykańczam ceramicznymi lub drewnianymi elementami, kawałkami korzeni, gałązkami. 

Urny wykonuję posługując się jedną z najstarszych technik modelowania form ceramicznych, polegającą na doklejaniu kolejnych warstw ręcznie wytoczonych wałeczków gliny i wygładzaniu powierzchni. Stosuję rożne kolory szkliw, które topiąc się podczas wypału w wysokich temperaturach, przenikają się wzajemnie tworząc swoiste krajobrazy. 

Taki sposób tworzenia powoduje, że każda urna jest absolutnie niepowtarzalna, ma  swój indywidualny charakter i "duszę". Każda opowiada inną historię.

 

Na stronie prezentuję tylko urny aktualnie dostępne.

Realizuję również indywidualne zamówienie i życzenia. Standardowy czas oczekiwania na taką urnę wynosi ok. 3 - 4 tygodni.

Wszystkie mają odpowiednią pojemność - ok. 3 litrów oraz pokrywki umożliwiające zaklejenie.

Kontakt

Wybraną urnę można kupić kontaktując się ze mną:

  • Telefon: 606 105 281
  • Mail: artystyczneurny@gmail.com

 

Klementyna Pawłowicz-Kot